Obowiązkowe szkolenia
Szkolenia BHP są obowiązkowe, konieczne nie tylko dla ludzi związanych z branżą budowlaną, budownictwem, tudzież innymi dziedzinami, gdzie teoretycznie jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku, wynikiem którego jest uszczerbek na zdrowiu, bądź w skrajnych przypadkach, śmierć.
Dotyczy to zresztą nie tylko pracowników fizycznych. Wypadki mogą zdarzać się również w pozornie, z pozoru bezpiecznych, mało ryzykownych, nie niosących ryzyka branżach, takich jak usługi. Mogło by się wydawać, zdawać, że praca chociażby, na przykład fryzjerki nie niesie ze sobą ryzyka. Jednak tak nie jest. Pomijając nawet kwestie dostosowania lokalu, miejsca, pomieszczenia do takiej, a nie innej funkcji (lokal użyteczności publicznej, jakim bez wątpienia jest zakład, salon fryzjerski, musi spełnić szereg wymagań), fryzjerka pracuje z substancjami ? nomen omen ? toksycznymi, niebezpiecznymi, chemicznymi.
Również dla klientów wizyta w salonie, zakładzie może być ryzykowna, zwłaszcza dla osób chorujących na alergię. W takim miejscu używa się również urządzeń elektrycznych (suszarki, lokówki, itp.), których nieprawidłowe użycie może być naprawdę niebezpieczne. Dlatego nie należny lekceważyć przepisów BHP - zagrożenie wypadkiem w pracy jest zawsze.
Instrukcja BHP
Instrukcja BHP ? dokument z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, który określa najważniejsze aspekty wykonywanej pracy mające istotny wpływ na bezpieczeństwo pracownika.
Szczegółowe wymagania dla instrukcji BHP określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.)
Instrukcje BHP powinny być umieszczone w łatwo dostępnym dla pracownika miejscu, a każdy pracownik powinien być zapoznany z instrukcjami maszyn, urządzeń wykorzystywanych na stanowisku pracy. Dodatkowo po zapoznaniu się z instrukcją, każdy pracownik zobowiązany jest własnoręcznym podpisem potwierdzić fakt zapoznania się z nimi2.
Instrukcje bhp powinny określać bezpieczne czynności:
przed rozpoczęciem pracy,
podczas pracy,
po zakończeniu pracy.
dodatkowo powinien się znaleźć certyfikat bezpieczeństwa
Dodatkowo każda instrukcja powinna zawierać:
zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych,
kwalifikacje pracowników,
zasady postępowania podczas wypadku.
Urządzenie powinno zawierać certyfikat bezpieczeństwa (Polska - b, Unia Europejska- Eu)
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Instrukcja_BHP
Chyba tylko samozatrudnienie
Właściwie nie wiem, czy jest jakakolwiek branża, której pracownicy nie muszą zaliczyć szkolenia BHP. Chyba tylko samozatrudnienie, albo freelancer. Dla większości to jest dość upierdliwy obowiązek, a dla pracodawcy dodatkowe koszty.
Jako osoba prowadząca własną działalność, przyznaję, że to zniechęca do zatrudnienia pracownika w biurze. Zdecydowanie bardziej, zwłaszcza doliczając koszty wynajęcia lokalu, opłaca się zatrudnianie w trybie pracy zdalnej. Akurat branża, którą się zajmuje na to pozwala, ale równie dobrze można się tym zajmować będąc freelancerem. Problem z byciem freelancerem polega na tym, że w Polsce osoby decydujące się na taką formę pracy, pracujące w tym trybie, pracujące w ten sposób, bardzo często są traktowani przez zleceniodawców bardzo niepoważnie.
Niestety regułą są nieregularne płatności, bądź nawet brak zapłaty za wykonaną pracę. Najtrudniej, Nie łatwo mają ludzie zajmujący się tłumaczeniami, którzy nie zabezpieczają się odpowiednio zaliczką. Dotyczy to również projektantów, grafików i fotografów. Niestety nic nie wykazuje na to, by podejście przedsiębiorców miało ulec zmianie.
Co to jest BHP
Bezpieczeństwo i higiena pracy (bhp) ? powszechnie używana nazwa określająca zarówno zbiór przepisów jak i zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy, a także osobna dziedzina wiedzy zajmująca się kształtowaniem właściwych warunków pracy. W zakresie bhp znajdują się zagadnienia z zakresu ergonomii, medycyny pracy, ekonomiki pracy, psychologii pracy, technicznego bezpieczeństwa i in. Odnosi się do zbioru zasad dotyczących bezpiecznego świadczenia pracy w higienicznych warunkach. Termin bezpieczeństwo jest różnie rozumiany w praktyce i może dotyczyć utrzymywania zagrożenia pod kontrolą, stanu, w którym ryzyko jest na poziomie możliwym do zaakceptowania lub stanu zgodnego z normą przewidzianą dla bezpieczeństwa.
Na straży przestrzegania przepisów i zasad bhp w polskich zakładach pracy stoi Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Podstawowe wymagania z zakresu prawa pracy, a dotyczące bhp zawiera Dział X Kodeksu pracy ? oraz wiele rozporządzeń a w tym najważniejsze Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 1997 r. Nr 129, poz. 844 z późniejszymi zmianami1) oraz Polskie Normy.
Coraz częściej bhp w organizacjach staje się przedmiotem zarządzania podobnie jak zarządzanie jakością według ISO 9001 czy zarządzania środowiskowego według ISO 14001. Stopniowo zmienia się także nazewnictwo ? coraz częściej wysoki poziom dbałości organizacji o bhp nazywany jest kulturą bezpieczeństwa. Dla potrzeb krajowych PKN wydał normę PN-N-18001:2004 Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy.
inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy,
starszym inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca:
zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp lub wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp,
starszym specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp,
głównym specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 5-letni staż pracy w służbie bhp.
Ponadto, jak wynika z przepisów przedmiotowego rozporządzenia, w przypadku, o którym mowa w art. 237?? § 2 Kodeksu pracy, pracodawca może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy, którzy spełniają co najmniej wymagania określone powyżej pkt 3, lub osobie, która była zatrudniona na stanowisku inspektora pracy w Państwowej Inspekcji Pracy przez okres co najmniej 8 lat.
Na drodze rozporządzeń osoby nie spełniające kwalifikacji zachowują prawo wykonywania zawodu przez 8 lat licząc od dnia wejścia rozporządzenia. Zatem osoby zatrudnione w służbie bhp przed 1 lipca 2005 r. i niespełniające wyżej wymienionych wymagań kwalifikacyjnych, zachowują prawo do zatrudnienia w służbie bhp i wykonywania zadań do 30 czerwca 2013 r. Po tym okresie nadal zachowują swoje uprawnienia, gwarantuje to Art. 10. § 1. Każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Nikomu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, nie można zabronić wykonywania zawodu.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bezpiecze%C5%84stwo_i_higiena_pracy
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz