czwartek, 14 maja 2015

Ogólnie o bezpieczeństwie w informatyce

Chcesz wiedzieć więcej na temat bezpieczeństwa danych? analizy powłamaniowe

o lekkomyślności

Nie dbamy za bardzo o naszą prywatność, jeśli chodzi o to jak korzystamy z internetu. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo pewnie nieświadome działania mogą nam zaszkodzić. Przykład? Krążył po internecie obrazek pokazujący głupotę pewnej kobiety, która na facebooku chciała pochwalić się swoją kartą kredytową i pokazała jej zdjęcia z obu stron. Efekt? Zniknęła z tej karty pokaźna kwota pieniędzy(chyba koło 20 tysięcy dolarów) :) Jak wiemy, transakcje kartą kredytową za usługi i przedmioty kupowane w internecie, to naprawdę dobre i szybkie rozwiązanie - wystarczy wklepać numer karty, imię i nazwisko oraz kod - wszystkie te dane znajdują się na karcie. Cóż, kobieta tytanem intelektu z pewnością nie była, jednak wszyscy powinniśmy wyciągnąć jeden wniosek - zważajmy bardziej na to, co udostępniamy na portalach społecznościowych.


Jakie jest twoje hasło?

Hakerstwo wydaje się bardzo ekscytujące (a przynajmniej wydawało się w latach 90). Bardzo nośny wizerunek cyberprzestępcy szybko zadomowił się w popkulturze. Ci, którzy wiedzą więcej na temat hackingu z pewnością mieli ubaw po pachy :). Co prawda, przykład tego jak Anonymous włamali się na jedną z polskich rządowych stron (lub partyjnych?) pokazuje ignorancję w temacie bezpieczeństwo w internecie. Użytkownik admin plus hasło typu qwerty123 to naprawdę nie jest dobry pomysł ;). często popełniamy błąd polegający na tym, że jednego hasła używamy do wszystkiego - do maila, do logowania się do systemu i do... Logowania się do systemu bankowego. Jeśli jesteś jedną z tych osób, to miej świadomość że możesz łatwo stać sie ofiarą (nawet niechcący), ale nie hakera tylko sprytnego złodziejaszka. Naprawdę nie trzeba żadnych magicznych sztuczek i tajemnej wiedzy - głupota ludzka dostarcza cyberprzestępcom wystarczającej inspiracji.


Hacking - etyczne ujęcie zjawiska

Bardzo ciekawe jest rozpatrywanie hakerów pod kątem etyki. Z jedne strony są to cyberprzestępcy, którzy mogą być bardzo groźni. Wystarczy, że wyobrazimy sobie sytuację gdzie są w stanie zhakować informacje dotyczące systemów bezpieczeństwa w a danym kraju i sprzedać je wrogiemu państwu. To już nie jest tylko cyberprzestępstwo, to zdrada. I to etycznie jest jednoznacznie warte wielkiego potępienia. Jednak bardzo rzadko możemy spotkać się z takiej klasy hakerem, za to często hakerzy zachowują się niczym Robin Hood - mogą ostrzec społeczeństwo przed akcjami rządu, mogą ostrzec państwo przed planowanymi wrogimi działaniami, mogą stać na straży wolności informacji (sprawa ACTA). Nie jest to jednolita grupa, która nadal wydaje się większości ludzi pomieszaniem jakiegoś komputerowego magika z outsiderem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz